MANGA

 

Jak rozebrać japońską kreskę,

czyli naga prawda o MANGA, MANGA!

               Z czym to się je? A kto to wie? U dalekowschodnich sąsiadów każdy podobno czyta, podobno takie popularne jak makaron w niedzielnym rosole, jak gipsowe krasnale w kiczowatym ogrodzie, jak fejsowy dialog nastoletnich, jak damskie torebki na męskim ramieniu! O Panasonicu, Hondzie i Suzukkkkiiiiiiiiiiiiiiii każdy słyszał, ale o MANDZE! A w Japonii to już tradycja komiksu i filmu animowanego.

              Manga powstała tuż po II wojnie światowej w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowego społeczeństwa, które chciało wolności słowa, przekonań i rewolucji seksualnej… Tradycyjne czarno – białe obrazki, odwrotność czytania – czyli od prawej do lewej i od końca do początku to szczególny wyróżnik tego gatunku literacko – animowanego. Uwagę czytelnika zwrócą również ogromne oczy, ostra i wyraźna kreska komiksowych rysunków, słabo zaznaczone tło, nienaturalny kolor włosów okładkowych bohaterów, dłuuuuuuuuuuuuugaśne nogi i dość znaczący motyw miłośśśśśśśśśśny… i na dodatek motyw mało grzeczny, jeśli nie wyuzdany…

             Jednak w mandze znajdziemy nie tylko miłosne porachunki! Jest tu miejsce na prawdziwą przygodę i wielką przyjaźń, dobra akcję i zagadkowość a nierzadko duuuuużo magii! Są więc mangi dla niegrzecznych dziewczynek i dla pensjonarek w spódniczce w kolanko, są historie pikantne ze szkolnej ławy i romantyczne mezalianse. Myliłby się jednak ten, kto by twierdził, że to gatunek wyłącznie dla dziewcząt, istnieją oczywiście komiksy dla typowych machomenów - solidnie ubrane w akcję i przygodę. Nie zabraknie też historii dla bardziej wrażliwej płci męskiej.

             MANGA, MANGA, MANGA! I do poczytania więc, i do zabawy. A dla miłośników japońskiej kreski polecamy ANIME!

 

 

www.yatta.pl

www.centrum-mangi.pl

www.shinden.pl

www.wbijam.pl